"داستان" کلماتت را خوب انتخاب کن

تاریخ : چهارشنبه 4 خرداد‌ماه سال 1390
نویسنده : محمود بارانی


روزی خانمی سخنی را بر زبان آورد که مورد رنجش خاطر بهترین دوستش شد، او بلافاصله از گفته خود پشیمان شده و به دنبال راه چاره ای گشت که بتواند دل دوستش را به دست آورده و کدورت حاصله را برطرف کند.

او در تلاش خود برای جبران آن، نزد پیرزن خردمند شهر شتافت و پس از شرح ماجرا،‌ از وی مشورت خواست. پیرزن با دقت و حوصله فراوان به گفته های آن خانم گوش داد و پس از مدتی اندیشه، چنین گفت:  تو برای جبران سخنانت لازم است که دو کار انجام دهی و اولین آن فوق العاده سخت تر از دومی است. "

خانم جوان با شوق فراوان از او خواست که راه حل ها را برایش شرح دهد.

پیرزن خردمند ادامه داد:  امشب بهترین بالش پری را که داری، ‌برداشته و سوراخ کوچکی در آن ایجاد می کنی،‌ سپس از خانه بیرون آمده و شروع به قدم زدن در کوچه و محلات اطراف خانه ات می کنی و در آستانه درب منازل هر یک از همسایگان و دوستان و بستگانت که رسیدی،‌ یک عدد پر از داخل بالش درآورده و به آرامی آنجا قرار می دهی. بایستی دقت کنی که این کار را تا قبل از طلوع آفتاب فردا صبح تمام کرده و نزد من برگردی تا دومین مرحله را توضیح دهم ".

خانم جوان به سرعت به سمت خانه اش شتافت و پس از اتمام کارهای روزمره خانه، شب هنگام شروع به انجام کار طاقت فرسایی کرد که آن پیرزن پیشنهاد نموده بود. او با رنج و زحمت فراوان و در دل تاریکی شهر و در هوای سرد و سوزناکی که انگشتانش از فرط آن، یخ زده بودند، توانست کارش را به انجام رسانده و درست هنگام طلوع آفتاب به نزد آن پیرزن خردمند بازگشت.

خانم جوان با اینکه به شدت احساس خستگی می کرد، اما آسوده خاطر شده بود که تلاشش به نتیجه رسیده و با خشنودی گفت:‌  بالش کاملاً خالی شده است ".

پیرزن پاسخ داد: حال برای انجام مرحله دوم ، بازگرد و بالش خود را مجدداً از آن پرها،‌ پر کن، تا همه چیز به حالت اولش برگردد!  خانم جوان با سرآسیمگی گفت:  اما می دونی این امر کاملاً غیر ممکنه! اینک باد بیشتر آن پرها را از محلی که قرارشان داده ام،‌ پراکنده است. ‌قطعا هرچقدر هم تلاش کنم، ‌دوباره همه چیز مثل اول نخواهد شد! "‌ پیرزن با کلامی تامل برانگیز گفت:  کاملا درسته! هرگز فراموش نکن کلماتی که بکار می بری همچون پرهایی است که در مسیر باد قرار می گیرند. آگاه باش که فارغ از میزان صمیمیت و صداقت گفتارت، دیگر آن سخنان به دهان بازنخواهند گشت، بنابراین در حضور کسانی که به آنها عشق می ورزی،‌ کلماتت را خوب انتخاب کن "...


دسته : | بازدید ها : بار